Welcome to Hotenda.com Online Store!

ADUC7126BSTZ126-RL
Hotenda
126KB 63K x 16 FLASH ARM7® 16/32-Bit Microcontroller MicroConverter® ADuC7xxx Series ADUC7126 80 Pin 41.78MHz 3.3V 80-LQFP
SOT-23
ADUC7126BSTZ126-RL Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Lifecycle Status | PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago) |
| Factory Lead Time | 14 Weeks |
| Contact Plating | Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 80-LQFP |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 80 |
| Operating Temperature | -40°C~125°C TA |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Series | MicroConverter® ADuC7xxx |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | no |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 80 |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Frequency | 41.78MHz |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | ADUC7126 |
| Pin Count | 80 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 3.3V |
| Supply Voltage-Max (Vsup) | 3.6V |
| Interface | EBI/EMI, I2C, SPI, UART, USART |
| Memory Size | 126kB |
| Oscillator Type | Internal |
| Number of I/O | 40 |
| RAM Size | 8K x 32 |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.7V~3.6V |
| uPs/uCs/Peripheral ICs Type | MICROCONTROLLER, RISC |
| Core Processor | ARM7® |
| Peripherals | POR, PWM, WDT |
| Program Memory Type | FLASH |
| Core Size | 16/32-Bit |
| Program Memory Size | 126KB 63K x 16 |
| Connectivity | EBI/EMI, I2C, SPI, UART/USART |
| Bit Size | 32 |
| Data Converter | A/D 12x12b; D/A 4x12b |
| Watchdog Timer | Yes |
| Has ADC | YES |
| DMA Channels | NO |
| Data Bus Width | 16b |
| PWM Channels | YES |
| Number of Timers/Counters | 4 |
| Resolution | 1.5 B |
| Sampling Rate | 1 Msps |
| Core Architecture | ARM |
| Number of Programmable I/O | 40 |
| Number of UART Channels | 2 |
| Number of ADC Channels | 16 |
| Height Seated (Max) | 1.6mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Contains Lead |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
Similar Embedded - Microcontrollers from Hotenda and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
