Welcome to Hotenda.com Online Store!

IXFR80N50Q3
IXYS
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 72m Ω @ 40A, 10V ±30V 10000pF @ 25V 200nC @ 10V TO-247-3
SOT-23
IXFR80N50Q3 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 30 Weeks |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-247-3 |
| Number of Pins | 247 |
| Transistor Element Material | SILICON |
| Operating Temperature | -55°C~150°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Series | HiPerFET™ |
| Published | 2011 |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 3 |
| Resistance | 72MOhm |
| Additional Feature | AVALANCHE RATED, UL RECOGNIZED |
| Subcategory | FET General Purpose Power |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| Pin Count | 3 |
| JESD-30 Code | R-PSIP-T3 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Number of Elements | 1 |
| Power Dissipation-Max | 570W Tc |
| Element Configuration | Single |
| Operating Mode | ENHANCEMENT MODE |
| Power Dissipation | 570W |
| Case Connection | ISOLATED |
| Turn On Delay Time | 30 ns |
| FET Type | N-Channel |
| Transistor Application | SWITCHING |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 72m Ω @ 40A, 10V |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 6.5V @ 8mA |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 10000pF @ 25V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 50A Tc |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 200nC @ 10V |
| Rise Time | 250ns |
| Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On) | 10V |
| Vgs (Max) | ±30V |
| Turn-Off Delay Time | 43 ns |
| Continuous Drain Current (ID) | 50A |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 30V |
| Drain Current-Max (Abs) (ID) | 45A |
| Drain to Source Breakdown Voltage | 500V |
| Pulsed Drain Current-Max (IDM) | 240A |
| Avalanche Energy Rating (Eas) | 5000 mJ |
| Height | 21.34mm |
| Length | 16.13mm |
| Width | 5.21mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $29.492233 | $29.492233 |
| 10 | $27.822862 | $278.22862 |
| 100 | $26.247982 | $2624.7982 |
| 500 | $24.762247 | $12381.1235 |
| 1000 | $23.360611 | $23360.611 |
Similar Transistors - FETs, MOSFETs - Single from IXYS and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
