Welcome to Hotenda.com Online Store!

ICE2A280Z
Infineon Technologies
7 Terminations8.5V~21V 7 Pin ICE2A280 AC to DC power converterCoolSET?F2 Series 100kHz
SOT-23
ICE2A280Z Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Through Hole |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads |
| Number of Pins | 7 |
| Operating Temperature | -40°C~150°C TJ |
| Packaging | Tube |
| Published | 2004 |
| Series | CoolSET®F2 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 7 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Subcategory | Switching Regulator or Controllers |
| Power Rating | 50W |
| Max Power Dissipation | 50W |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | ICE2A280 |
| Pin Count | 7 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Output Voltage | 800V |
| Operating Supply Voltage | 21V |
| Input Voltage-Nom | 15V |
| Number of Channels | 1 |
| Analog IC - Other Type | SWITCHING REGULATOR |
| Operating Supply Current | 7.7mA |
| Output Current | 2A |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 8.5V~21V |
| Output Power | 50W |
| Control Features | Soft Start |
| Topology | Flyback |
| Min Input Voltage | 85V |
| Control Mode | CURRENT-MODE |
| Frequency - Switching | 100kHz |
| Max Input Voltage | 265V |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Control Technique | PULSE WIDTH MODULATION |
| Rise Time | 30ns |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 800V |
| Fall Time (Typ) | 30 ns |
| Nominal Input Voltage | 265V |
| Switcher Configuration | SINGLE |
| Max Dual Supply Voltage | 800V |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Fault Protection | Current Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature, Over Voltage |
| Max Duty Cycle | 77 % |
| Duty Cycle | 72% |
| Output Isolation | Isolated |
| Voltage - Start Up | 13.5V |
| Min Input Voltage (AC) | 85V |
| Max Input Voltage (AC) | 265V |
| Height | 4.8mm |
| Length | 9.77mm |
| Width | 6.6mm |
| REACH SVHC | No SVHC |
| RoHS Status | RoHS Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar PMIC - AC DC Converters, Offline Switchers from Infineon Technologies and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
