Welcome to Hotenda.com Online Store!

CY23S02SXI-1
Cypress Semiconductor Corp
3.3V Fanout Distribution, Frequency Multiplier, Zero Delay Buffer 133MHz CY23S02 Clock Generators Spread Aware? Series 8 Pins 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) 8 Terminals Surface Mount 3.3V 5V Tube
SOT-23
CY23S02SXI-1 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Factory Lead Time | 6 Weeks |
| Contact Plating | Gold, Tin |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) |
| Surface Mount | YES |
| Number of Pins | 8 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| Published | 2005 |
| Series | Spread Aware™ |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 8 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Type | Fanout Distribution, Frequency Multiplier, Zero Delay Buffer |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Additional Feature | ALSO OPERATES AT 5V SUPPLY |
| Subcategory | Clock Drivers |
| Voltage - Supply | 3.3V 5V |
| Terminal Position | DUAL |
| Terminal Form | GULL WING |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 3.3V |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | 20 |
| Base Part Number | CY23S02 |
| Output | LVCMOS |
| Pin Count | 8 |
| Number of Outputs | 2 |
| Operating Supply Voltage | 5V |
| Number of Circuits | 1 |
| Nominal Supply Current | 50mA |
| Frequency (Max) | 133MHz |
| Family | 23S |
| Input | LVCMOS, LVTTL |
| Ratio - Input:Output | 1:2 |
| PLL | Yes |
| Differential - Input:Output | No/No |
| Prop. [email protected] | 0.35 ns |
| Propagation Delay (tpd) | 0.35 ns |
| Divider/Multiplier | Yes/Yes |
| Height | 1.48mm |
| Length | 4.98mm |
| Width | 3.99mm |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $2.74000 | $2.74 |
| 500 | $2.7126 | $1356.3 |
| 1000 | $2.6852 | $2685.2 |
| 1500 | $2.6578 | $3986.7 |
| 2000 | $2.6304 | $5260.8 |
| 2500 | $2.603 | $6507.5 |
Similar Clock/Timing - Clock Generators, PLLs, Frequency Synthesizers from Cypress Semiconductor Corp and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
