MC22FF152G-TF
MC22FF152G-TF
MC22FF152G-TF
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MC22FF152G-TF Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2220 (5750 Metric)
Dielectric MaterialMica
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2013
Series MC
Size / Dimension 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Tolerance ±2%
JESD-609 Code e3
Feature RF, High Q, Low Loss
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Temperature Coefficient25 ppm/°C
Terminal Finish Tin (Sn)
HTS Code8532.29.00.20
Capacitance 1500pF
Voltage - Rated DC 1kV
Packing Method TR
Reach Compliance Code unknown
Case Code (Metric) 5750
Case Code (Imperial) 2220
Multilayer Yes
Rated (DC) Voltage (URdc) 1000V
Dissipation Factor0.1 %
Height 4mm
Height Seated (Max) 0.157 4.00mm
Length 5.7mm
Width 5mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:4948 items
MC22FF152G-TF Product Details
MC22FF152G-TF Overview
Due to its 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension, it allows for high reliability.To function properly, 1kV needs a voltage of Rated DC.It is recommended to maintain the rated voltage (URdc) at 1000V in order to achieve maximum efficiency.25 ppm/°C temperature coefficient are set with the part.When operating, the device should remain at -55°C~125°C at all times.
MC22FF152G-TF Features
its size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
the voltage - Rated DC of 1kV
a 25 ppm/°C temperature coefficient
MC22FF152G-TF Applications
  • Mobile Radio
  • RF Instruments
  • Tuned LCR Circuits
  • Ground and Flight Mobile Radio
  • Power Amplifiers
  • Land Mobile antennas 27 to 900 MHZ