UPS0J332MHD
UPS0J332MHD
UPS0J332MHD
Nichicon
UPS 3300μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.25A 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5mm Radial, Can
SOT-23
UPS0J332MHD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingBulk
Series UPS
Published 2015
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 3300μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lead Diameter 600 μm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 623.7μA
Ripple Current1.25A
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.24
Impedance75mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.088A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.25A @ 100kHz
Diameter 12.5mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:24565 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
UPS0J332MHD Product Details
UPS0J332MHD Overview
Full charge should result in a ripple current of 1.25A @ 100kHz.If the charge is low, ripple current is 1.088A @ 120Hz.Keep your seated height below 0.866 22.00mm.A voltage of 6.3V DC is used to operate this capacitor.The maximum efficiency can be achieved by maintaining -55°C~105°C as the operating temperature.
UPS0J332MHD Features
the ripple current is 1.25A @ 100kHz.
the ripple current is 1.088A @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 6.3V
an operating temperature of -55°C~105°C