MLP371M350EB0A
MLP371M350EB0A
MLP371M350EB0A
Cornell Dubilier Electronics (CDE)
SOT-23
MLP371M350EB0A Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case FlatPack, Tabbed
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric MaterialAluminium
Operating Temperature-40°C~85°C
PackagingBulk
Published 2011
Series MLP
Size / Dimension 3.000Lx1.750W 76.20mmx44.45mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Capacitance 370μF
Voltage - Rated DC 350V
Lead Pitch 25.4mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 420mOhm
Polarity POLARIZED
Lead Spacing1.000 25.40mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2nA
Ripple Current2.3A
Life (Hours) 2000 hours
Lead/Base Style Straight
Height 76.2mm
Height Seated (Max) 0.500 12.70mm
Width 44.45mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
Lead Free Contains Lead
In-Stock:116 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
MLP371M350EB0A Product Details
MLP371M350EB0A Overview
For 420mOhm to fully function, the equivalent series resistance has to be provided.Seating height (Max) should be kept below 0.500 12.70mm.Voltage - Rated DC - is 350V.When operating at -40°C~85°C, high efficiency can be achieved.
MLP371M350EB0A Features
voltage - Rated DC of 350V
an operating temperature of -40°C~85°C