450QXW18MEFR8X35
450QXW18MEFR8X35
450QXW18MEFR8X35
Rubycon
CAP ALUM 18UF 20% 450V T/H
SOT-23
450QXW18MEFR8X35 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series QXW
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 450V
Capacitance 18μF
Reach Compliance Code unknown
Lead Pitch 3.5052mm
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current190mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 190mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 285mA @ 10kHz
Height Seated (Max) 1.457 37.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:4150 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 450QXW18MEFR8X35
The 450QXW18MEFR8X35 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 18UF 20% 450V T/H.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C