50ZLJ120MT78X16
50ZLJ120MT78X16
50ZLJ120MT78X16
Rubycon
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
SOT-23
50ZLJ120MT78X16 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2016
Series ZLJ
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Applications General Purpose
Voltage - Rated 50V
Capacitance 120μF
Lead Pitch 3.5052mm
Lead Spacing0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current615mA
Polarization Polar
Life (Hours) 10000 hours
Impedance82mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 615mA @ 120Hz
Height Seated (Max) 0.689 17.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:29813 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 50ZLJ120MT78X16
The 50ZLJ120MT78X16 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C