200WXA10MEFC10X9
200WXA10MEFC10X9
200WXA10MEFC10X9
Rubycon
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL
SOT-23
200WXA10MEFC10X9 Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 22 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2012
Series WXA
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications Automotive
Capacitance 10μF
Voltage - Rated DC 200V
Lead Pitch 5.0038mm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Ripple Current85mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 85mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 127.5mA @ 10kHz
Diameter 10mm
Height 9mm
Height Seated (Max) 0.413 10.50mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:45782 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 200WXA10MEFC10X9
The 200WXA10MEFC10X9 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C