LKX2W121MESY45
LKX2W121MESY45
LKX2W121MESY45
Nichicon
LKX 120μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 720mA 0.787Dia 20.00mm -25°C~105°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
SOT-23
LKX2W121MESY45 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~105°C
Published 2015
Size / Dimension 0.787Dia 20.00mm
Tolerance ±20%
Applications Audio
HTS Code8532.22.00
Capacitance 120μF
Voltage - Rated DC 450V
Terminal Pitch10mm
Lead Pitch 10.0076mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.69714mA
Ripple Current720mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 720mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.0296A @ 50kHz
Diameter 20mm
Height Seated (Max) 1.850 47.00mm
Length 45mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:2462 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
LKX2W121MESY45 Product Details
LKX2W121MESY45 Overview
At full charge, the ripple current is 1.0296A @ 50kHz.The ripple current is 720mA @ 120Hz at the lowest charge.It is recommended to keep the height seated (Max) below 1.850 47.00mm.The capacitor operates at a voltage of 450V - Rated DC.For high efficiency, the operating temperature should be -25°C~105°C.
LKX2W121MESY45 Features
the ripple current is 1.0296A @ 50kHz.
the ripple current is 720mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 450V
an operating temperature of -25°C~105°C