LNX2H152MSEG
LNX2H152MSEG
LNX2H152MSEG
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 500volts 1500uF 85c 63.5x90
SOT-23
LNX2H152MSEG Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-25°C~85°C
Series LNX
Size / Dimension 2.500Dia 63.50mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 500V
HTS Code8532.22.00
Capacitance 1500μF
Lead Pitch 28.6004mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing1.126 28.60mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 500V
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 2.6mA
Ripple Current5.5A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 5.5A @ 120Hz
Diameter 63.5mm
Height Seated (Max) 3.661 93.00mm
Length 90mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:184 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LNX2H152MSEG
The LNX2H152MSEG from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 500volts 1500uF 85c 63.5x90.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C