5SGXMA7N3F40C3N
5SGXMA7N3F40C3N
5SGXMA7N3F40C3N
Intel
3.5mm mm FPGAs Stratix? V GX Series 1517-BBGA, FCBGA 1mm mm
SOT-23
5SGXMA7N3F40C3N Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1517-BBGA, FCBGA
Surface MountYES
Operating Temperature0°C~85°C TJ
ECCN Code 3A001.A.7.A
HTS Code8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Technology CMOS
Voltage - Supply 0.82V~0.88V
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Supply Voltage 0.85V
Terminal Pitch1mm
Base Part Number 5SGXMA7
JESD-30 Code S-PBGA-B1517
Number of Outputs 600
Qualification StatusNot Qualified
Power Supplies0.851.52.52.5/31.2/3V
Number of I/O 600
Number of Inputs 600
Organization 23472 CLBS
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 622000
Total RAM Bits 51200000
Number of LABs/CLBs 234720
Height Seated (Max) 3.5mm
Length 40mm
Width 40mm
RoHS StatusRoHS Compliant
In-Stock:3228 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
5SGXMA7N3F40C3N Product Details
5SGXMA7N3F40C3N Overview
A 1517-BBGA, FCBGA package contains it, and it is available for download. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. There are 600 I/Os for better data transfer. Logic blocks consist of 622000 logic elements/cells. Power is provided by a 0.85V-volt supply. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. A supply voltage of 0.82V~0.88V is needed in order for fpga chips to operate. The Stratix? V GX Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. While operating, the operating temperature should be kept within a range of 0°C~85°C TJ. A device such as this one has 600 outputs built into it. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. The RAM bits that are offered by this fpga chips are 51200000. You can find related parts by using the part number 5SGXMA7, which is its base part number. The FPGA consists of 234720 LABs/CLBs. Power is supplied to the device by a 0.851.52.52.5/31.2/3V battery.