EP4CE55F29I8L
EP4CE55F29I8L
EP4CE55F29I8L
Intel
2.4mm mm FPGAs Cyclone? IV E Series 780-BGA 1mm mm 780
SOT-23
EP4CE55F29I8L Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 8 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 780-BGA
Surface MountYES
Operating Temperature-40°C~100°C TJ
PackagingTray
Series Cyclone® IV E
JESD-609 Code e0
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 3 (168 Hours)
Number of Terminations 780
Terminal Finish TIN LEAD
HTS Code8542.39.00.01
Subcategory Field Programmable Gate Arrays
Voltage - Supply 0.97V~1.03V
Terminal Position BOTTOM
Terminal FormBALL
Peak Reflow Temperature (Cel) 220
Supply Voltage 1V
Terminal Pitch1mm
[email protected] Reflow Temperature-Max (s) 30
Base Part Number EP4CE55
JESD-30 Code S-PBGA-B780
Number of Outputs 377
Qualification StatusNot Qualified
Power Supplies11.2/3.32.5V
Number of I/O 374
Clock Frequency 362MHz
Number of Inputs 377
Programmable Logic TypeFIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
Number of Logic Elements/Cells 55856
Total RAM Bits 2396160
Number of LABs/CLBs 3491
Height Seated (Max) 2.4mm
Length 29mm
Width 29mm
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:2525 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
EP4CE55F29I8L Product Details
EP4CE55F29I8L Overview
There are two packages that contain fpga chips: 780-BGA package and X package. This kind of FPGA is composed of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 374 I/Os for transferring data in a more coherent manner. Logic blocks consist of 55856 logic elements/cells. In order to operate fpga chips, a voltage supply of 1V volts is required. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. Fpga chips operates at a voltage of 0.97V~1.03V and uses a battery to supply power. It is a type of FPGA that belongs to the Cyclone? IV E series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. In this device, 377 outputs are incorporated in order to provide you with maximum flexibility. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. In total, the terminations of this piece are 780. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 2396160 bFpga chipss. EP4CE55 is the base part number that can be used to identify related parts. 3491 LABs/CLBs are configured on this FPGA. This is a battery operated device that operates on 11.2/3.32.5V. It usually uses a crystal oscillating at a frequency of 362MHz in order to do its work.