4302R-183G
4302R-183G
4302R-183G
API Delevan Inc.
SOT-23
4302R-183G Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 45 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD
Terminal Shape WRAPAROUND
Number of Pins 2
Material - Core Iron Powder
Shape/Size Description RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series 4302R
Published 2010
Size / Dimension 0.115Lx0.105W 2.92mmx2.66mm
Tolerance ±2%
JESD-609 Code e1
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
HTS Code8504.50.80.00
Packing Method TR, 7/13 Inch
Shielding NO
Number of Functions 1
Depth 2.66mm
Construction Rectangular
Current Rating115mA
Inductance 18μH
Test Frequency2.5MHz
DC Resistance (DCR) 11Ohm Max
Max DC Current 115mA
Frequency - Self Resonant 12MHz
Inductor Application RF INDUCTOR
Terminal Placement DUAL ENDED
Q @ Freq 20 @ 2.5MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) 20
Inductor Type GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q Factor 20
Case/Size Code 1110
Height 2.41mm
Height Seated (Max) 0.095 2.41mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1309 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 4302R-183G
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C