5500R-103J
5500R-103J
5500R-103J
API Delevan Inc.
Fixed Inductors 10uH,0.016ohms 7.88A, 5%
SOT-23
5500R-103J Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 5 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD
Material - Core Ferrite
Operating Temperature-55°C~130°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2011
Series 5500R
Size / Dimension 1.080Lx0.510W 27.44mmx12.96mm
Tolerance ±5%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination SMD/SMT
Max Operating Temperature130°C
Min Operating Temperature -55°C
Current Rating (Amps) 7.88A
Shielding Unshielded
Depth 12.96mm
Current Rating7.88A
Inductance 10μH
Test Frequency1kHz
DC Resistance (DCR) 16mOhm Max
Max DC Current 7.88A
Inductance Frequency - Test 1kHz
Current - Saturation 5.71A
Height 13.21mm
Height Seated (Max) 0.520 13.21mm
Length 27.432mm
Width 12.954mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:1265 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 5500R-103J
The 5500R-103J from API Delevan Inc. is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Fixed Inductors 10uH,0.016ohms 7.88A, 5%.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C