ER1641-513JP
ER1641-513JP
ER1641-513JP
API Delevan Inc.
SOT-23
ER1641-513JP Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 10 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Axial
Terminal Shape WIRE
Material - Core Ferrite
Shape/Size Description TUBULAR PACKAGE
Operating Temperature-55°C~105°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series ER1641
Published 2012
Size / Dimension 0.162Diax0.410L 4.11mmx10.41mm
Tolerance ±5%
JESD-609 Code e0
Pbfree Code no
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Type Molded
Terminal Finish Tin/Lead (Sn63Pb37)
Packing Method TR, 14 INCH
Shielding NO
Number of Functions 1
Current Rating190mA
Lead Length 36.53mm
Inductance 51μH
Test Frequency2.5MHz
DC Resistance (DCR) 2.23Ohm Max
Max DC Current 190mA
Frequency - Self Resonant 25MHz
Inductor Application RF INDUCTOR
Q @ Freq 50 @ 2.5MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) 50
Q Factor 50
Diameter 4.11mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:558 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About ER1641-513JP
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C