3090R-561F
3090R-561F
3090R-561F
API Delevan Inc.
SOT-23
3090R-561F Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 15 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD
Terminal Shape WRAPAROUND
Number of Pins 2
Material - Core Iron Powder
Shape/Size Description RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series 3090R
Published 2010
Size / Dimension 0.100Lx0.100W 2.54mmx2.54mm
Tolerance ±1%
JESD-609 Code e1
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag3.8Cu0.7)
HTS Code8504.50.80.00
Packing Method TR, 7 Inch
Shielding NO
Number of Functions 1
Depth 2.79mm
Construction Epoxy Encapsulated
Current Rating410mA
Inductance 560nH
Test Frequency25MHz
DC Resistance (DCR) 450mOhm Max
Max DC Current 410mA
Frequency - Self Resonant 160MHz
Inductor Application RF INDUCTOR
Terminal Placement DUAL ENDED
Q @ Freq 34 @ 25MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) 34
Inductor Type GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q Factor 34
Case/Size Code 1010
Height 1.27mm
Height Seated (Max) 0.050 1.27mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:328 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 3090R-561F
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C