1008-056J
1008-056J
1008-056J
API Delevan Inc.
SOT-23
1008-056J Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 45 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD, J-Lead
Terminal Shape J BEND
Number of Pins 2
Material - Core Phenolic
Shape/Size Description RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Series 1008
Published 2011
Size / Dimension 0.105Lx0.095W 2.66mmx2.41mm
Tolerance ±5%
JESD-609 Code e0
Pbfree Code no
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Lead (Sn63Pb37)
HTS Code8504.50.80.00
Packing Method TR
Shielding NO
Number of Functions 1
Depth 2.66mm
Current Rating1.562A
Case Code (Metric) 2520
Inductance 5.6nH
Test Frequency50MHz
DC Resistance (DCR) 50mOhm Max
Max DC Current 1.562A
Frequency - Self Resonant 2.7GHz
Inductor Application RF INDUCTOR
Terminal Placement DUAL ENDED
Q @ Freq 40 @ 50MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) 40
Inductor Type GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q Factor 40
Case/Size Code 1110
Height 2.41mm
Height Seated (Max) 0.085 2.16mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusNon-RoHS Compliant
In-Stock:2533 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 1008-056J
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C