160R-122JS
160R-122JS
160R-122JS
API Delevan Inc.
SOT-23
160R-122JS Datasheet PDF
TypeParameter
Factory Lead Time 15 Weeks
Mount Surface Mount
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 2-SMD
Terminal Shape WRAPAROUND
Number of Pins 2
Material - Core Iron
Shape/Size Description RECTANGULAR PACKAGE
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingBulk
Series 160R
Published 2012
Size / Dimension 0.150Lx0.120W 3.81mmx3.05mm
Tolerance ±5%
JESD-609 Code e1
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination SMD/SMT
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag3.8Cu0.7)
HTS Code8504.50.80.00
Shielding NO
Number of Functions 1
Depth 3.18mm
Construction Chip
Current Rating545mA
Inductance 1.2μH
Test Frequency7.9MHz
DC Resistance (DCR) 420mOhm Max
Max DC Current 545mA
Frequency - Self Resonant 130MHz
Inductor Application RF INDUCTOR
Terminal Placement DUAL ENDED
Q @ Freq 36 @ 7.9MHz
Quality Factor-Min (at L-nom) 36
Inductor Type GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Q Factor 36
Case/Size Code 1613
Height 2.03mm
Height Seated (Max) 0.080 2.03mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:318 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 160R-122JS
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C