Welcome to Hotenda.com Online Store!

AD9287BCPZRL7-100
Hotenda
AD9287BCPZRL7-100 datasheet pdf and Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) product details from Analog Devices Inc. stock available on our website
SOT-23
AD9287BCPZRL7-100 Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 48-VFQFN Exposed Pad, CSP |
| Number of Pins | 48 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 3 (168 Hours) |
| Number of Terminations | 48 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Terminal Finish | Matte Tin (Sn) |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Reach Compliance Code | unknown |
| [email protected] Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | AD9287 |
| Pin Count | 48 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.8V |
| Polarity | Unipolar |
| Interface | LVDS, Serial |
| Max Supply Voltage | 1.9V |
| Min Supply Voltage | 1.7V |
| Power Dissipation | 562mW |
| Number of Bits | 8 |
| Number of Inputs | 4 |
| Converter Type | ADC, FLASH METHOD |
| Data Interface | SPI |
| Resolution | 1 B |
| Sampling Rate | 100 Msps |
| Number of Analog In Channels | 4 |
| Sampling Rate (Per Second) | 100M |
| Output Bit Code | OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.2539% |
| Integral Nonlinearity (INL) | 0.65 LSB |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Analog Input Voltage-Max | 2V |
| Height Seated (Max) | 1mm |
| Length | 7mm |
| Width | 7mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
| Lead Free | Lead Free |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Hotenda and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
