Welcome to Hotenda.com Online Store!

MAX1124EGK+TD
Maxim Integrated
10 Bit 0.5mm ADC MAX1124 1.8V 68-VFQFN Exposed Pad
SOT-23
MAX1124EGK+TD Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mount | Surface Mount |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 68-VFQFN Exposed Pad |
| Number of Pins | 68 |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Published | 2008 |
| JESD-609 Code | e3 |
| Pbfree Code | yes |
| Part Status | Active |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 68 |
| Terminal Finish | MATTE TIN |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Max Power Dissipation | 657mW |
| Terminal Position | QUAD |
| Terminal Form | NO LEAD |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | 260 |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 1.8V |
| Terminal Pitch | 0.5mm |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | 30 |
| Base Part Number | MAX1124 |
| Pin Count | 68 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Operating Supply Voltage | 1.9V |
| Configuration | S/H-ADC |
| Number of Channels | 1 |
| Interface | LVDS, Parallel |
| Number of Bits | 10 |
| Input Type | Differential |
| Architecture | Pipelined |
| Converter Type | ADC, PROPRIETARY METHOD |
| Supply Type | Analog, Digital |
| Reference Type | Internal |
| Data Interface | LVDS - Parallel |
| Resolution | 1.25 B |
| Sampling Rate | 250 Msps |
| Voltage - Supply, Analog | 1.7V~1.9V |
| Voltage - Supply, Digital | 1.7V~1.9V |
| Number of Analog In Channels | 1 |
| Sampling Rate (Per Second) | 250M |
| Output Bit Code | BINARY, OFFSET BINARY, 2'S COMPLEMENT BINARY |
| Linearity Error-Max (EL) | 0.2344% |
| Sample and Hold / Track and Hold | TRACK |
| Conversion Rate | 250 Msps |
| Ratio - S/H:ADC | 1:1 |
| Output Format | PARALLEL, WORD |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 57.1 dB |
| Height Seated (Max) | 0.9mm |
| RoHS Status | ROHS3 Compliant |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Maxim Integrated and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
