Welcome to Hotenda.com Online Store!

AD7713AN
Hotenda
24 Bit 2.54mm ADC AD7713 5V 24-DIP (0.300, 7.62mm)
SOT-23
AD7713AN Datasheet PDF
non-compliant
| Parameter Name | Value |
|---|---|
| Type | Parameter |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | 24-DIP (0.300, 7.62mm) |
| Surface Mount | NO |
| Operating Temperature | -40°C~85°C |
| Packaging | Tube |
| JESD-609 Code | e0 |
| Feature | PGA |
| Part Status | Obsolete |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) |
| Number of Terminations | 24 |
| ECCN Code | EAR99 |
| Subcategory | Analog to Digital Converters |
| Technology | CMOS |
| Terminal Position | DUAL |
| Peak Reflow Temperature (Cel) | NOT SPECIFIED |
| Number of Functions | 1 |
| Supply Voltage | 5V |
| Terminal Pitch | 2.54mm |
| Reach Compliance Code | not_compliant |
| Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) | NOT SPECIFIED |
| Base Part Number | AD7713 |
| Pin Count | 24 |
| Qualification Status | Not Qualified |
| Configuration | MUX-PGA-ADC |
| Number of Bits | 24 |
| Input Type | Differential, Single Ended |
| Architecture | Sigma-Delta |
| Number of Inputs | 1, 2 |
| Converter Type | ADC, DELTA-SIGMA |
| Reference Type | External |
| Data Interface | SPI |
| Sampling Rate | 205 sps |
| Voltage - Supply, Analog | 5V~10V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Number of Analog In Channels | 3 |
| Sampling Rate (Per Second) | 205 |
| Output Bit Code | BINARY |
| Sample and Hold / Track and Hold | SAMPLE |
| Number of A/D Converters | 1 |
| Output Format | SERIAL |
| Height Seated (Max) | 5.33mm |
| Length | 30.485mm |
| Width | 7.62mm |
| RoHS Status | Non-RoHS Compliant |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
| 1 | $250.361375 | $250.361375 |
| 10 | $236.189976 | $2361.89976 |
| 100 | $222.820732 | $22282.0732 |
| 500 | $210.208238 | $105104.119 |
| 1000 | $198.309659 | $198309.659 |
Similar Data Acquisition - Analog to Digital Converters (ADC) from Hotenda and other manufacturers
Enter Your Email Address, Get the Latest News
