UVZ1A332MHD1TO
UVZ1A332MHD1TO
UVZ1A332MHD1TO
Nichicon
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL
SOT-23
UVZ1A332MHD1TO Datasheet
non-compliant
In-Stock: 7492 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2013
Series UVZ
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 3300μF
Voltage - Rated DC 10V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.99mA
Ripple Current 1A
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.28
Ripple Current @ Low Frequency 1A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.15A @ 10kHz
Lead/Base Style Straight
Diameter 12.5mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Length 20mm