UVR2A3R3MDD1TA
UVR2A3R3MDD1TA
UVR2A3R3MDD1TA
Nichicon
CAP ALUM 3.3UF 20% 100V RADIAL
SOT-23
UVR2A3R3MDD1TA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 114198 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UVR
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 100V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 3.3μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 100V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 0.0099mA
Ripple Current 40mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.08
Ripple Current @ Low Frequency 40mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 80mA @ 10kHz
Diameter 5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm