EEE-TP1H102V
EEE-TP1H102V
EEE-TP1H102V
Panasonic Electronic Components
TP 1000μF Capacitor ±20% Tape & Reel (TR) Surface Mount 0.709Dia 18.00mm -55°C~125°C Polar Radial, Can - SMD
SOT-23
EEE-TP1H102V Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 14 Weeks
Mounting Type Surface Mount
Package / Case Radial, Can - SMD
Surface Mount Land Size 0.748Lx0.748W 19.00mmx19.00mm
Operating Temperature-55°C~125°C
PackagingTape & Reel (TR)
Published 2017
Series TP
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Applications Automotive, High Temperature Reflow
Voltage - Rated 50V
Capacitance 1000μF
ESR (Equivalent Series Resistance) 78mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 125°C
Polarization Polar
Ripple Current @ Low Frequency 1.575A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.1A @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.669 17.00mm
RoHS StatusRoHS Compliant
Ratings AEC-Q200
In-Stock:1577 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
EEE-TP1H102V Product Details
EEE-TP1H102V Overview
As far as the ripple current is concerned, it is 2.1A @ 100kHz at full charge.Defining 78mOhm @ 100kHz as an ESR (Equivalent Series Resistance) is essential.It is 1.575A @ 120Hz at the lowest charge for ripple current.Sitting height should not exceed 0.669 17.00mm (Max).High efficiency requires an operating temperature of -55°C~125°C.
EEE-TP1H102V Features
the ripple current is 2.1A @ 100kHz.
the ripple current is 1.575A @ 120Hz.
an operating temperature of -55°C~125°C