UVR1V4R7MDD6TP
UVR1V4R7MDD6TP
UVR1V4R7MDD6TP
Nichicon
CAP ALUM 4.7UF 20% 35V RADIAL
SOT-23
UVR1V4R7MDD6TP Datasheet
non-compliant
In-Stock: 18103 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Cut Tape (CT)
Published 2015
Series UVR
Size / Dimension 0.157Dia 4.00mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
Voltage - Rated 35V
Capacitance 4.7μF
Lead Pitch 1.4986mm
Lead Spacing 0.059 1.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Ripple Current 25mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 40mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 80mA @ 10kHz
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm