LNT1A334MSE
LNT1A334MSE
LNT1A334MSE
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 10volts 330000uF 105c 76.2x120
SOT-23
LNT1A334MSE Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 21 Weeks
Mount Chassis Mount
Mounting Type Chassis Mount
Package / Case Radial, Can - Screw Terminals
Terminal Shape BINDING POST
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2012
Series LNT
Size / Dimension 3.000Dia 76.20mm
Tolerance ±20%
Feature General Purpose
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) Not Applicable
Number of Terminations 2
Termination Screw
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
HTS Code8532.22.00
Capacitance 330000μF
Voltage - Rated DC 10V
Lead Pitch 31.8008mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing1.252 31.80mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 5mA
Ripple Current15.8A
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 2.0
Ripple Current @ Low Frequency 15.8A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 18.17A @ 10kHz
Diameter 76.2mm
Height Seated (Max) 4.843 123.00mm
Length 120mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:140 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About LNT1A334MSE
The LNT1A334MSE from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Screw Terminal 10volts 330000uF 105c 76.2x120.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C