UVP1V330MPD1TA
UVP1V330MPD1TA
UVP1V330MPD1TA
Nichicon
CAP ALUM 33UF 20% 35V RADIAL
SOT-23
UVP1V330MPD1TA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 52951 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UVP
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 35V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 33μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity Bipolar
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 35V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 0.03465mA
Ripple Current 100mA
Polarization Bi-Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.16
Ripple Current @ Low Frequency 100mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 200mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.512 13.00mm
Length 11.5mm