UVP1C102MHD1TO
UVP1C102MHD1TO
UVP1C102MHD1TO
Nichicon
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL
SOT-23
UVP1C102MHD1TO Datasheet
non-compliant
In-Stock: 5272 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Cut Tape (CT)
Published 2015
Series UVP
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 1000μF
Voltage - Rated DC 16V
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity NON-POLARIZED
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 0.48mA
Ripple Current 855mA
Polarization Bi-Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.22
Ripple Current @ Low Frequency 855mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 983.25mA @ 10kHz
Diameter 12.5mm
Height Seated (Max) 1.063 27.00mm
Length 25mm