420HFG1000MBN45X60
420HFG1000MBN45X60
420HFG1000MBN45X60
Rubycon
HFG 1000μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 4.13A 1.772Dia 45.00mm -25°C~105°C Polar 22.5044mm Radial, Can - 4 Lead
SOT-23
420HFG1000MBN45X60 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can - 4 Lead
Operating Temperature-25°C~105°C
PackagingBulk
Published 2015
Series HFG
Size / Dimension 1.772Dia 45.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 420V
Capacitance 1000μF
Lead Pitch 22.5044mm
Lead Spacing0.886 22.50mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Ripple Current4.13A
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 4.13A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 5.782A @ 10kHz
Height Seated (Max) 2.441 62.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:383 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
420HFG1000MBN45X60 Product Details
420HFG1000MBN45X60 Overview
In terms of ripple current, it is 5.782A @ 10kHz at full charge.When the charge is at the lowest, the ripple current is 4.13A @ 120Hz.The height seated (Max) should be kept below 2.441 62.00mm.Maintaining -25°C~105°C as the operating temperature will maximize efficiency.
420HFG1000MBN45X60 Features
the ripple current is 5.782A @ 10kHz.
the ripple current is 4.13A @ 120Hz.
an operating temperature of -25°C~105°C