URZ0J222MHD1TO
URZ0J222MHD1TO
URZ0J222MHD1TO
Nichicon
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
SOT-23
URZ0J222MHD1TO Datasheet
non-compliant
In-Stock: 6482 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Cut Tape (CT)
Published 2015
Series URZ
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 2200μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 635mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 635mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 730.25mA @ 10kHz
Diameter 12.5mm
Height 15mm
Height Seated (Max) 0.650 16.50mm