URS2E680MHD
URS2E680MHD
URS2E680MHD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 250volts 68uF 18x20 20% 7.5LS
SOT-23
URS2E680MHD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 5961 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~85°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series URS
Size / Dimension 0.709Dia 18.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 68μF
Voltage - Rated DC 250V
Packing Method TAPE
Lead Pitch 7.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.295 7.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 85°C
Leakage Current 780μA
Ripple Current 490mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 490mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 784mA @ 10kHz
Diameter 18mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.846 21.50mm