UPZ2W820MHD
UPZ2W820MHD
UPZ2W820MHD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 450volts 82uF 16X40 20%
SOT-23
UPZ2W820MHD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 1604 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 18 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series UPZ
Size / Dimension 0.630Dia 16.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 450V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 82μF
Terminal Pitch 7.5mm
Lead Pitch 7.493mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Polarity POLARIZED
Lead Spacing 0.295 7.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 450V
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 1.576mA
Ripple Current 550mA
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 550mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 825mA @ 10kHz
Dissipation Factor 0.2 %
Diameter 16mm
Height Seated (Max) 1.654 42.00mm
Length 40mm