UPW1V4R7MDD1TD
UPW1V4R7MDD1TD
UPW1V4R7MDD1TD
Nichicon
NICHICON UPW1V4R7MDD1TD ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR, 4.7UF, 35V, 20%, RADIAL
SOT-23
UPW1V4R7MDD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 19925 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Cut Tape (CT)
Published 2006
Series UPW
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination Radial
Applications General Purpose
Capacitance 4.7μF
Voltage - Rated DC 35V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 2.0066mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 1.2Ohm
Lead Spacing 0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.004935mA
Ripple Current 54mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Impedance 600mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 54mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 180mA @ 100kHz
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm