10ZLG470MEFCT810X12.5
10ZLG470MEFCT810X12.5
10ZLG470MEFCT810X12.5
Rubycon
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
SOT-23
10ZLG470MEFCT810X12.5 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Series ZLG
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 10V
Capacitance 470μF
Lead Pitch 5.0038mm
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 4000 Hrs @ 105°C
Polarization Polar
Life (Hours) 4000 hours
Height Seated (Max) 0.551 14.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:32760 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 10ZLG470MEFCT810X12.5
The 10ZLG470MEFCT810X12.5 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C