UPW1H121MPD6
UPW1H121MPD6
UPW1H121MPD6
Nichicon
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL
SOT-23
UPW1H121MPD6 Datasheet
non-compliant
In-Stock: 13243 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series UPW
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination Radial
Max Operating Temperature 105°C
Min Operating Temperature -55°C
Applications General Purpose
Voltage - Rated 50V
Capacitance 120μF
Voltage - Rated DC 50V
Lead Pitch 5mm
ESR (Equivalent Series Resistance) 324mOhm
Polarity Polar
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 180μA
Ripple Current 620mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Impedance 162mOhms
Ripple Current @ Low Frequency 403mA @ 120Hz
Diameter 10mm
Height 12.5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 12.5mm