UPW1E220MDD1TD
UPW1E220MDD1TD
UPW1E220MDD1TD
Nichicon
UPW 22μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 54mA 0.197Dia 5.00mm -55°C~105°C Polar 2mm Radial, Can
SOT-23
UPW1E220MDD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 23835 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Cut Tape (CT)
Series UPW
Published 2008
Size / Dimension 0.197Dia 5.00mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination Radial
Applications General Purpose
Capacitance 22μF
Voltage - Rated DC 25V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 2mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 2.4Ohm
Lead Spacing 0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.0165mA
Ripple Current 54mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.14
Impedance 600mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 54mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 180mA @ 100kHz
Diameter 5mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation Hardening No
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UPW1E220MDD1TD Product Details
UPW1E220MDD1TD Overview
In terms of ripple current, it is 180mA @ 100kHz at full charge.In order for 2.4Ohm to perform its full function, the ESR (Equivalent Series Resistance) needs to be provided.When the charge is lowest, the ripple current is 54mA @ 120Hz.Sitting height (Max) should not exceed 0.492 12.50mm.Voltage - Rated DC of 25V is required to operate this capacitor.It is recommended to maintain the operating temperature at -55°C~105°C in order to maximize efficiency.
UPW1E220MDD1TD Features
the ripple current is 180mA @ 100kHz.
the ripple current is 54mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 25V
an operating temperature of -55°C~105°C