25ZL15MEFCT54X7
25ZL15MEFCT54X7
25ZL15MEFCT54X7
Rubycon
CAP ALUM 15UF 20% 25V RADIAL
SOT-23
25ZL15MEFCT54X7 Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 16 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingTape & Box (TB)
Published 2015
Series ZL
Size / Dimension 0.157Dia 4.00mm
Tolerance ±20%
Pbfree Code yes
Part StatusActive
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 25V
Capacitance 15μF
Lead Pitch 1.4986mm
Lead Spacing0.059 1.50mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Ripple Current130mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Impedance940mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 52mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 130mA @ 100kHz
Height Seated (Max) 0.315 8.00mm
RoHS StatusROHS3 Compliant
In-Stock:156760 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About 25ZL15MEFCT54X7
The 25ZL15MEFCT54X7 from Rubycon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features CAP ALUM 15UF 20% 25V RADIAL.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C