UPJ2C4R7MPD
UPJ2C4R7MPD
UPJ2C4R7MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 160volts 4.7uF 10x12.5 20% 5LS
SOT-23
UPJ2C4R7MPD Datasheet PDF
non-compliant
Technical Specifications
Parameter NameValue
TypeParameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric MaterialALUMINUM (WET)
Operating Temperature-40°C~105°C
PackagingBulk
Published 2008
Series UPJ
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Number of Terminations 2
Termination Radial
HTS Code8532.22.00
Capacitance 4.7μF
Voltage - Rated DC 160V
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing0.197 5.00mm
Lead Diameter 600 μm
Lifetime @ Temp 5000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 115.2μA
Ripple Current57mA
Polarization Polar
Life (Hours) 5000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 57mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 91.2mA @ 10kHz
Dissipation Factor0.2 %
Diameter 10mm
Height 12.5mm
Height Seated (Max) 0.551 14.00mm
Radiation HardeningNo
RoHS StatusROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
In-Stock:10984 items
Pricing & Ordering
QuantityUnit PriceExt. Price
About UPJ2C4R7MPD
The UPJ2C4R7MPD from Nichicon is a high-performance microcontroller designed for a wide range of embedded applications. This component features Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 160volts 4.7uF 10x12.5 20% 5LS.
Key Features
  • Advanced AVR architecture for efficient processing
  • Wide operating temperature range: -40°C to 85°C