UPW1E102MHD1TO
UPW1E102MHD1TO
UPW1E102MHD1TO
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 1000uF 25V 105c 12.5x20
SOT-23
UPW1E102MHD1TO Datasheet
non-compliant
In-Stock: 7159 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Cut Tape (CT)
Published 2009
Series UPW
Size / Dimension 0.492Dia 12.50mm
Tolerance ±20%
Number of Terminations 2
Termination Radial
Applications General Purpose
Capacitance 1000μF
Voltage - Rated DC 25V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 70mOhm
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lead Diameter 600 μm
Lifetime @ Temp 7000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.75mA
Ripple Current 1.66A
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Impedance 38mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.245A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.66A @ 100kHz
Dissipation Factor 0.14 %
Diameter 12.5mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm