UPS2W2R2MPD1TD
UPS2W2R2MPD1TD
UPS2W2R2MPD1TD
Nichicon
UPS 2.2μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 29mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
SOT-23
UPS2W2R2MPD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 11493 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -25°C~105°C
Packaging Cut Tape (CT)
Published 2015
Series UPS
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 2.2μF
Voltage - Rated DC 450V
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 5.0038mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.139mA
Ripple Current 29mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Tan Delta 0.25
Ripple Current @ Low Frequency 29mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 46.4mA @ 10kHz
Diameter 10mm
Height Seated (Max) 0.866 22.00mm
Length 20mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UPS2W2R2MPD1TD Product Details
UPS2W2R2MPD1TD Overview
With a full charge, the ripple current is 46.4mA @ 10kHz.The ripple current is 29mA @ 120Hz at the lowest charge.You should keep the seated height (Max) below 0.866 22.00mm.The capacitor operates from 450V DC voltage.If you want high efficiency, you should keep the operating temperature at -25°C~105°C.
UPS2W2R2MPD1TD Features
the ripple current is 46.4mA @ 10kHz.
the ripple current is 29mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 450V
an operating temperature of -25°C~105°C