UPM1C391MPD
UPM1C391MPD
UPM1C391MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 16volts 390uF 8x20 20% 3.5LS
SOT-23
UPM1C391MPD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 34292 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series UPM
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 390μF
Voltage - Rated DC 16V
Lead Pitch 3.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 187.2μA
Ripple Current 570mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.16
Impedance 100mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 570mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 730mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height 20mm
Height Seated (Max) 0.846 21.50mm