UPJ2D2R2MPD
UPJ2D2R2MPD
UPJ2D2R2MPD
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 200volts 2.2uF 8x11.5 20% 3.5LS
SOT-23
UPJ2D2R2MPD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 11341 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series UPJ
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 2.2μF
Voltage - Rated DC 200V
Lead Pitch 3.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 84μA
Ripple Current 30mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.2
Ripple Current @ Low Frequency 30mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 48mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height 11.5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm