UPJ1J470MPD1TD
UPJ1J470MPD1TD
UPJ1J470MPD1TD
Nichicon
UPJ 47μF Capacitor ±20% Cut Tape (CT) Through Hole 215mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5mm Radial, Can
SOT-23
UPJ1J470MPD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 14843 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Number of Pins 2
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Cut Tape (CT)
Series UPJ
Published 2009
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Capacitance 47μF
Voltage - Rated DC 63V
Packing Method AMMO PACK
Lead Pitch 3.5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Voltage 63V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.08883mA
Ripple Current 215mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.08
Impedance 370mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 215mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 365mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height 11.5mm
Height Seated (Max) 0.512 13.00mm
REACH SVHC No SVHC
Radiation Hardening No
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UPJ1J470MPD1TD Product Details
UPJ1J470MPD1TD Overview
At full charge, the ripple current is 365mA @ 10kHz.The ripple current is 215mA @ 120Hz at the lowest charge.It is recommended to keep the height seated (Max) below 0.512 13.00mm.The capacitor operates at a voltage of 63V - Rated DC.For high efficiency, the operating temperature should be -55°C~105°C.
UPJ1J470MPD1TD Features
the ripple current is 365mA @ 10kHz.
the ripple current is 215mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 63V
an operating temperature of -55°C~105°C