UPJ1A561MPD1TA
UPJ1A561MPD1TA
UPJ1A561MPD1TA
Nichicon
UPJ 560μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 590mA 0.315Dia 8.00mm -55°C~105°C Polar 3.5052mm Radial, Can
SOT-23
UPJ1A561MPD1TA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 44937 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UPJ
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
Voltage - Rated 10V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 560μF
Packing Method AMMO PACK
Terminal Pitch 5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 10V
Lifetime @ Temp 3000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.168mA
Ripple Current 590mA
Polarization Polar
Life (Hours) 3000 hours
Tan Delta 0.19
Impedance 160mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 590mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 730mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height Seated (Max) 0.827 21.00mm
Length 20mm
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UPJ1A561MPD1TA Product Details
UPJ1A561MPD1TA Overview
A full charge means 730mA @ 10kHz ripple current.During the lowest charge, ripple current is 590mA @ 120Hz.Sitting height should not exceed 0.827 21.00mm (Max).A device's rated (DC) voltage (URdc) should be set to 10V.The operating temperature should be maintained at -55°C~105°C for high efficiency.
UPJ1A561MPD1TA Features
the ripple current is 730mA @ 10kHz.
the ripple current is 590mA @ 120Hz.
an operating temperature of -55°C~105°C