UKL1V680MPDANA
UKL1V680MPDANA
UKL1V680MPDANA
Nichicon
Aluminum Electrolytic Capacitors - Leaded 35 Volt 68uF 105C 8x11.5 3.5LS
SOT-23
UKL1V680MPDANA Datasheet
non-compliant
In-Stock: 52016 items
Specifications
Name Value
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material ALUMINUM (WET)
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2015
Series UKL
Size / Dimension 0.315Dia 8.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Terminal Finish Matte Tin (Sn)
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 68μF
Voltage - Rated DC 35V
Terminal Pitch 3.5mm
Lead Pitch 3.5052mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.138 3.50mm
Lifetime @ Temp 1000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 0.00476mA
Ripple Current 230mA
Polarization Polar
Life (Hours) 1000 hours
Tan Delta 0.08
Ripple Current @ Low Frequency 230mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 460mA @ 10kHz
Diameter 8mm
Height 11.5mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm