UKA0J331MED1TD
UKA0J331MED1TD
UKA0J331MED1TD
Nichicon
UKA 330μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 195mA 0.248Dia 6.30mm -55°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
SOT-23
UKA0J331MED1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 13839 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 20 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Operating Temperature -55°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Series UKA
Published 2006
Size / Dimension 0.248Dia 6.30mm
Tolerance ±20%
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Termination Radial
Max Operating Temperature 105°C
Min Operating Temperature -55°C
Applications Audio
Voltage - Rated 6.3V
Capacitance 330μF
Voltage - Rated DC 6.3V
Lead Pitch 2.4892mm
Lead Spacing 0.098 2.50mm
Lifetime @ Temp 2000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 4μA
Ripple Current 195mA
Polarization Polar
Life (Hours) 2000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 195mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 292.5mA @ 10kHz
Diameter 6.3mm
Height 11mm
Height Seated (Max) 0.492 12.50mm
Length 11mm
REACH SVHC No SVHC
RoHS Status ROHS3 Compliant
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UKA0J331MED1TD Product Details
UKA0J331MED1TD Overview
As far as the ripple current is concerned, it is 292.5mA @ 10kHz at full charge.As far as the ripple current is concerned, it is 195mA @ 120Hz at the lowest charge.The height seated (Max) should be kept below 0.492 12.50mm.This capacitor operates from a voltage - Rated DC of 6.3V.The operating temperature should be maintained at -55°C~105°C for high efficiency.
UKA0J331MED1TD Features
the ripple current is 292.5mA @ 10kHz.
the ripple current is 195mA @ 120Hz.
voltage - Rated DC of 6.3V
an operating temperature of -55°C~105°C