UHE1H471MPD
UHE1H471MPD
UHE1H471MPD
Nichicon
SOT-23
UHE1H471MPD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 5930 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 17 Weeks
Contact Plating Tin
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Terminal Shape WIRE
Dielectric Material Aluminium
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Bulk
Published 2009
Series UHE
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
JESD-609 Code e3
Pbfree Code yes
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 470μF
Voltage - Rated DC 50V
Packing Method TAPE
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
ESR (Equivalent Series Resistance) 170mOhm
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Lead Diameter 600 μm
Lifetime @ Temp 7000 Hrs @ 105°C
Leakage Current 235μA
Ripple Current 1.69A
Polarization Polar
Life (Hours) 7000 hours
Tan Delta 0.10
Impedance 43mOhm
Ripple Current @ Low Frequency 1.268A @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.69A @ 100kHz
Dissipation Factor 0.1 %
Diameter 10mm
Height 31.5mm
Height Seated (Max) 1.240 31.50mm
Radiation Hardening No
REACH SVHC No SVHC
RoHS Status ROHS3 Compliant
Lead Free Lead Free
Pricing & Ordering
Quantity Unit Price Ext. Price
UHE1H471MPD Product Details
UHE1H471MPD Overview
In terms of ripple current, it is 1.69A @ 100kHz at full charge.170mOhm must have the ESR (Equivalent Series Resistance) to function properly.During the lowest charge, ripple current is 1.268A @ 120Hz.Keep your seated height below 1.240 31.50mm.Based on the dissipation factor of 0.1 %, it operates.The capacitor operates at a voltage of 50V - Rated DC.It is recommended to maintain the operating temperature at -40°C~105°C in order to maximize efficiency.
UHE1H471MPD Features
the ripple current is 1.69A @ 100kHz.
the ripple current is 1.268A @ 120Hz.
a dissipation factor of 0.1 %
voltage - Rated DC of 50V
an operating temperature of -40°C~105°C