UCY2G100MPD1TD
UCY2G100MPD1TD
UCY2G100MPD1TD
Nichicon
Cap Aluminum Lytic 10uF 400V 20% (10 X 16mm) Radial 5mm 150mA 8000h 105C Ammo Pack
SOT-23
UCY2G100MPD1TD Datasheet
non-compliant
In-Stock: 6658 items
Specifications
Name Value
Type Parameter
Factory Lead Time 19 Weeks
Mount Through Hole
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Dielectric Material ALUMINUM
Operating Temperature -40°C~105°C
Packaging Tape & Box (TB)
Published 2015
Series UCY
Size / Dimension 0.394Dia 10.00mm
Tolerance ±20%
Part Status Active
Moisture Sensitivity Level (MSL) 1 (Unlimited)
Number of Terminations 2
Termination Radial
ECCN Code EAR99
Applications General Purpose
Voltage - Rated 400V
HTS Code 8532.22.00
Capacitance 10μF
Lead Pitch 5mm
Capacitor Type ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
Lead Spacing 0.197 5.00mm
Rated (DC) Voltage (URdc) 400V
Lead Diameter 600 μm
Lifetime @ Temp 10000 Hrs @ 105°C
Ripple Current 150mA
Polarization Polar
Life (Hours) 8000 hours
Ripple Current @ Low Frequency 150mA @ 120Hz
Ripple Current @ High Frequency 300mA @ 100kHz
Diameter 10mm
Height 16mm
Height Seated (Max) 0.689 17.50mm